نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 20465
زمان انتشار: 15 آبان 1397 12:19:00

سامانه کنترل صوتی مرسدس بنز (MBUX)

هر کاری داری به اتومبیلت بگو
سامانه کنترل صوتی مرسدس بنز (MBUX)

مجله ماشین- مهندس اشکان معصومی/ طی سال‏ های اخیر، مدل‏ های مرسدس بنز مثل همیشه دست خوش تغییراتی در زمینه طراحی، فناوری و سامانه‏های ارتباطی کاربر با خودرو شده و بیش از پیش به سمت دیجیتالی شدن پیش رفته است. 


به عنوان مثال، اهرم کنترل چرخشی که توسط آن در لیست منوها جابجا شده و یا جهت کنترل سامانه اطلاع/ سرگرمی (Infotainment) دکمه‏های مجازی روی صفحه نمایشگر کنسول وسط را لمس می‏کردید، دیگر قدیمی شده‏ است.
اما درعوض، طی چهار سال تحقیق با شرکای تجاری مانند سامسونگ و هارمن (Harman) سامانه تجربه کاربر مرسدس بنز (MBUX) جایگزین آن شده که به چهار روش صفحه لمسی، صفحات کنترلی روی غربیلک فرمان، پد لمسی به جای سوئیچ کنترل چرخشی و بهتر از همه توسط کنترل صوتی کاربرد دارد. 
با به‏کارگیری عبارت سلام مرسدس (Hi Mercedes) صفحه لمسی فعال می‏شود و منتظر فرمان راننده می‏ماند. به محض گفتن جمله‏ای مانند کمی سردم است، من را گرم‏کن، خودروی A200 ابتدا منطقه گرم‏تری را پیشنهاد داده و با سامانه ناوبری شما را به آن بخش هدایت می‏کند.
در آسان‏ترین روش با گفتن من سردم شده این سامانه اعلام می‏کند که دمای هوا 20 درجه سانتیگراد است و از شما می‏ خواهد که دمای مورد دلخواه خود را اعلام کرده تا توسط تهویه مطبوع دمای اتاق را به آن درجه برساند. 
MBUX به خوبی از پس فرمان‏ های معمول داخل خودرو بر می‏آید، دستوراتی مانند: با سامانه ناوبری مرا به کد پستی خانه ام برسان، رادیو را در موج BBC1 تنظیم و ناوبری را کنسل کن. 
این سامانه آب و هوای انگلستان و کشورهای اطراف را پیش بینی نموده و دستوری مانند به آیفون من متصل شو، باعث می‏شود که با خدمات Mercedes Me تماس بگیرد.
پرسشی مانند مدل ب‏ام‏و مورد علاقه شما چیست باعث می‏شود که MBUX ابتدا رادیو BBC Essex را گرفته و سپس سامانه ناوبری را برای رسیدن به نزدیک‏ترین نمایندگی BMW فعال می‏کند. 
البته MBUX خدماتی غیر از سیستم صوتی نیز دارد و گرافیک و انیمیشن با‏کیفیتی را فراهم می‏کند. دو صفحه نمایش 7 اینچی شامل صفحه اطلاعات و سرگرمی روی کنسول وسط و صفحه روی پانل راننده (کیلومتر شمار) به‏ صورت استاندارد تعبیه شده‏اند. 
یک صفحه نمایش 10 اینچی دیگر با صرف هزینه 3094 دلار اضافی، برای روی داشبورد در دسترس خواهد بود که تصویر جلوی خودرو و اطلاعات ناوبری مسیر را روی سامانه اطلاع/ سرگرمی با وضوح بالا نمایش می‏دهد. 
قرار است در سال‏های بعد این تصویر همانند نمایشگر سربالا (Head-Up Display) با رزولوشن بالا روی شیشه جلو نمایش داده شود. زمانیکه شما در سرپیچ به صورت اشتباه دور بزنید، این سامانه شما را توسط یک فلش به مسیر صحیح راهنمایی می‏کند. ولی ناوبری پیشرفته 639 دلاری روی این خودرو چندان ضروری به نظر نمی‏رسد.

 
آیا این سامانه عملکرد کاملی ارائه می‏دهد؟ 
طبق اعلام مدیران مرسدس بنز MBUX هنوز کامل نشده و نقطه ضعف آن، پوشش کامل در حین حرکت است. این سامانه در زمان تست رانندگی ما به صورت بریده بریده و منقطع عمل نموده و هنگامیکه به ‏صورت آنلاین پاسخ سؤالی را جستجو می‏کرد، گیج و مات و مبهوت به نظر می‏رسید. 
یک تصویر برای نمایش حالت عملکرد خاموش (آفلاین)، می‏تواند در چنین مواردی به راننده کمک کند. اگر بخواهید در خصوص خودروی مرسدس‏بنز A-Class خود برای سرنشینان توضیح دهید، توقع دارید که سامانه صوتی MBUX به عنوان سامانه کمکی رانندگی، عملکردی مطلوب داشته باشد، چرا که کلیه موارد کمکی برند موردبحث سودمند به‏نظر می‏رسند. 
در هر صورت، اگر کار کردن با این سامانه را فراگرفته و بتوانید ارتباط مناسبی با خودرو برقرار کنید، MBUX ارزشمند و کاربردی خواهد بود.

 
سه روش برای فعال کردن MBUX در مرسدس بنز کلاس A
دکمه‏ های کنترلی روی غربیلک فرمان: پد لمسی سمت راست غربیلک فرمان صفحات کیلومتر شمار، سرعت‏سنج و دور موتور را در پنل راننده تنظیم می‏نماید. پد لمسی سمت چپ فرمان، سامانه اطلاع/ سرگرمی وسط داشبورد خودرو را فعال می‏کند.
پد لمسی روی کنسول وسط: تاچ پد یا همان پد لمسی روی کنسول وسط خودرو عملکرد مناسبی دارد و تنها با چند کلیک ساده امکان تنظیمات مربوط به سامانه فرمان صوتی را فراهم کرده و زمانیکه از یک یا دو انگشت استفاده کنید، قابلیت‏های مختلفی را فعال می‏کند.
صفحه لمسی روی داشبورد: با ضربه زدن و دست کشیدن روی دکمه‏های کنترلی کلیدی و تنظیم پروفایل، می‏توانید به دلخواه، مرسدس خود را به صورت سفارشی تنظیم کنید.
 
 
تصاویر
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس