نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 21005
زمان انتشار: 12 شهریور 1398 11:48:00
عجیب‏ترین ماشین آفرود جهان

هاموی به سبک روسی

ماشین زرهی منحصربه‏فرد Falcatus که Punisher هم خوانده می‏شود، ساخت شرکت روسی Zil Karatel است که اولین‏بار سال 2013 توسط ولادیمیر پوتین رونمایی شد و آزمایش آن در تأسیسات نظامی حومه مسکو آغاز گردید و هم اکنون نیروی امنیت فدرال روسیه کاربر آن است و در عملیات ضد تروریسم، گشت مرزی و امنیت داخلی از آن استفاده می‏کند.
هاموی به سبک روسی

 مجله ماشین - امین کرمی زنجانی/ این زره‏پوش بر اساس شاسی 4×4 کامیون KAMAZ-4911 طراحی شده و یکی از سریع‏ترین ماشین‏های نظامی دنیاست. طوری‏که می‏تواند با وزن 12 هزار کیلوگرم و سرعت 150 کیلومتر بر ساعت روی جاده بتازد. همچنین تایرهای بسیار بزرگ و پهنی دارد که اجازه می‏دهند روی خشن‏ترین زمین‏های خارج از جاده نیز به راحتی حرکت کند.

قدرت فوق‏العاده Falcatus از پیشرانه 8 سیلندر 730 اسب‏بخاری نشأت می‏گیرد ولی دنده خودکار ندارد و مثل ماشین عادی راننده باید از دنده و کلاچ استفاده کند. باک خودرو نیز 100 لیتر ظرفیت دارد و می‏تواند با این مقدار 100 کیلومتر حرکت کند.
بین تمام ماشین‏ها Falcatus احتمالاً خوابیده‏ترین ستون‏های نگهدارنده سقف را دارد طوری‏که شیشه 3 تکه جلوی کابین تقریباً افقی است و میدان دید راننده را به شدت کاهش می‏دهد. در حالی‏که برای جنگ شهری طراحی شده و در چنین نبردهایی، راننده نیاز به میدان دید وسیع دارد.
 
(به خوابیدگی ستون‏های سقف و زاویه تقریباً افقی شیشه‏ های جلو توجه کنید. جلوپنجره سیاه و قرمز شبیه جمجمه بازی Punisher است. به چراغ‏های کوچک LED توجه کنید.)
 
 
لذا کاهش میدان دید از طریق دوربین‏های عادی و مادون قرمز دید پیرامونی جبران شده است. چهار نمایشگر، در بخش‏های مختلف داشبورد قرار دارند که شامل یک نمایشگر بزرگ و دو نمایشگر کوچک هستند و چهارمی نیز پشت غربیلک فرمان (بین عقربه‏ها) قرار دارد.
مزیت خوابیده بودن شیشه‏های جلو، کاهش نیمرخ ماشین از نمای روبه‏رو است که رویتش از میان عوارض زمینی را دشوار کرده و بقاپذیری‏اش را بالا می‏برد. همچنین شیب زیاد شیشه جلو باعث می‏شود از موج هرگونه انفجاری که جلوی ماشین رخ دهد، در امان باشد. برای هر کدام از 3 تکه نیز یک برف پاک‏کن بلند با دو بازو تعبیه شده است.
نکته خاص دیگر، جلوپنجره Falcatus است که با الهام از دندان‏های بلند جمجمه‏ای که لوگوی بازی رایانه‏ای Punisher است، طراحی شده! روشنایی جلوی خودرو نیز توسط دو چراغ بزرگ و دو مجموعه 14 تایی LED تأمین می‏شود. هر مجموعه شامل 10 عدد LED سفید با نور عادی و 4 عدد LED مادون قرمز است که با چشم دیده نمی‏شوند و فقط با عینک یا دوربین مادون قرمز قابل رویت‏اند.
خروجی‏های Falcatus نیز شامل 4 در جانبی و یک رمپ هیدرولیک انتهای بدنه است. داخل ماشین هم به طرز قابل توجهی جادار است و می‏تواند 10 سرنشین (شامل راننده و فرمانده) را در خود جای دهد. جلوی کابین و نزدیک موتور، مقر فرمانده و راننده است که کنار هم می‏نشینند. عقب‏تر از آنها نیز 6 صندلی در امتداد بدنه به‏صورت دو ردیف 3 تایی پشت به پشت هم قرار دارد.
لذا روی سربازان به طرفین ماشین است و می‏توانند از طریق پنجره‏های کوچک ضد گلوله، اطراف را زیر نظر گیرند تا در صورت نیاز، با خارج کردن لوله تفنگ خود از دریچه‏های مخصوص جانبی، دورتادور ماشین را زیر آتش بگیرند. انتهای کابین هم دو صندلی به سمت پشت ماشین است و سرنشینان آنها نیز پنجره و درگاه آتش دارند.
همچنین روی سقف، دو دریچه دایره‏ای هست که سربازان داخل ماشین می‏توانند خارج شده و آتشباری کنند. کل بدنه نیز با صفحات فولادی پوشانده شده و در مقابل گلوله کالیبر 62/7 میلی‏متری (کلاشنیکف) مقاوم است. با توجه به فاصله چرخ‏ها از بدنه نیز گلگیرها به‏صورت دو نیم‏دایره فولادی، نصف بالای چرخ‏ها را کاملاً پوشانده و از اصابت گلوله جلوگیری می‏کنند.
ماشین Falcatus به‏صورت عملیاتی کاربرد دارد و اخیراً هنگام نبرد با تروریست‏های بنیادگرا و سرکوب اراذل و اوباش در جمهوری خودمختار داغستان که یکی از 85 ایالت فدرال روسیه است، دیده شد. 

 
(چهره ترسناک Falcatus ، به گلگیر فولادی چرخ‏ها توجه کنید.)
 

 

OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس