نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 21033
زمان انتشار: 25 شهریور 1398 12:47:00

مجری سرویس مدارس خارج از تاکسی‌ها و آژانس‌ها

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: متأسفانه شاهد نوعی نابسامانی در حوزه سرویس مدارس هستیم.
مجری سرویس مدارس خارج از تاکسی‌ها و آژانس‌ها

 به گزارش مجله ماشین به نقل از خبرخودرو، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا گفت: متأسفانه شاهد نوعی نابسامانی در حوزه سرویس مدارس هستیم.

 سردار هادیانفر در نشست خبری خطاب به مسئولان آموزش و پرورش و مدارس تأکید کرد: حتما باید سرویس‌هایی را به کار بگیرند که ایمنی کافی و معاینه فنی برتر دارند و مطابق "آیین نامه اجرایی سرویس مدارس" عمل کنند.
 
این مقام عالی انتظامی تاکید کرد: مجری سرویس مدارس باید خارج از تاکسی‌ها و آژانس‌ها باشد و رانندگان این گونه سرویس‌ها باید دوره آموزشی ویژه‌ای را طی کنند.
 
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با بیان اینکه در سال ۹۷، ۳۷ فقره تصادف در حوزه دانش آموزی گزارش شد، یادآور شد: در این تصادفات ۲ نفر از دانش آموزان کشته و ۱۰۹ نفر نیز مجروح شدند؛ ان شاء الله امسال با بکارگیری ایمنی‌های لازم به ویژه در حوزه سرویس دهی، شاهد این گونه حوادث نباشیم.
 
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا وانت بار‌ها به ویژه در مناطق محروم مجاز به سرویس دهی به دانش آموزان هستند یا خیر؟ گفت: به هیچ وجه چنین مجوزی به رانندگان وانت بار‌ها داده نمی‌شود و نه تنها مسئولان آموزش و پرورش و مدیران مدارس نباید از وانت بار‌ها برای سرویس دهی استفاده کنند بلکه پلیس راهور در صورت مشاهده چنین مواردی قطعا با فرد خاطی برخورد و وی را به مراجع ذی صلاح معرفی می‌کند.
 
سردار هادیانفر ادامه داد:سه استان همدان، بوشهر و غرب استان تهران در سال گذشته بیشترین میزان تصادفات را همزمان با بازگشایی مدارس داشتند و امسال پیش از آغاز طرح بازگشایی مدارس، ابلاغیه‌های لازم را به این ۳ استان داده ایم.
 
این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: امروز خودرو‌های شخصی سهم ۵۳ درصدی، تاکسی‌ها سهم ۱۹ درصدی، ون‌ها سهم ۶ درصدی، مینی بوس و اتوبوس سهم ۵ درصدی و سایر خودرو‌ها سهم ۱۵ درصدی در سرویس دهی مدارس دارند و باز هم تأکید می‌کنم شهرداری‌ها برابر آیین نامه اجرایی در حوزه سرویس دهی به مدارس عمل کنند.
 
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در بخش دیگری درباره شرایط رانندگی با گواهینامه پایه سوم سخن گفت و اظهار کرد: بر اساس مصوبه اخیر هیئت دولت؛ دارندگان گواهینامه پایه سوم که بیش از ۲ سال از زمان دریافت گواهینامه شان می‌گذرد و ۲۳ سال سن دارند، می‌توانند راننده وسایل حمل و نقل عمومی شوند.
 
وی افزود: هر دستگاهی که این ضوابط را رعایت نکند و هر راننده‌ای که شرایط اشاره شده را لحاظ نکند، اگر تصادف کند به منزله فرد فاقد گواهینامه تلقی می‌شود و به استناد ماده ۱۶ قانون بیمه چنین فردی فاقد صلاحیت و در پرداخت خسارت بیمه، مقصر است و در چنین شرایطی و با وقوع تصادف هم فرد وهم سازمان بکارگیرنده این فرد به مراجع قضائی معرفی می‌شوند.
 
سردار هادیانفر در پاسخ به سوالی درباره اینکه با توجه به افزایش تصادفات و میزان کشته شدگان و جان باختگان جاده ای، افزایش جریمه‌ها را به دولت پیشنهاد نداده اید، پاسخ داد: چنین موضوع‌هایی به دولت مرتبط است و بنده در خصوص افزایش جرایم با توجه به دلیل اشاره شده، پیشنهادی نداشتم.
 
وی ادامه داد: تلاش ما فرهنگ سازی و تغییر رفتار ترافیکی هموطنان است و در هر تصادفی، مقصر را به مراجع قضائی معرفی می‌کنیم که باید بگویم در ۳ هزار فقره از تصادفات، سازمان‌های مقصر و اهمال کار را به مراجع قضائی معرفی کرده ایم.
 
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در خصوص افتتاح فاز اول آزاد راه تهران – شمال هم گفت: برآورد‌ها حاکی از آن است که فاز اول (۳۲ کیلومتر) از آزاده راه تهران – شمال همزمان با روز‌های مبارک دهه فجر افتتاح می‌شود.
 
وی ادامه داد: اخیرا سردار "حسینی"؛ رئیس پلیس راه راهور ناجا بازدیدی از روند پیشرفت پروژه داشت و در همین جا از دولت محترم درخواست داریم موضوع حمایت از پیمانکار پروژه به ویژه فاز ۲ را که پیشرفت ۲۵ درصدی دارد به جد دنبال و همچنین پیمانکار فاز ۳ آزاد راه را معرفی کند.
 
این مقام ارشد انتظامی تاکید کرد: افتتاح فاز اول آزاد راه تهران – شمال قطعا به کاهش بار ترافیکی به ویژه در محور تهران – کرج کمک شایانی می‌کند.
 
سردار هادیانفر در پاسخ به سوالی درباره پیک زمانی وقوع تصادفات عنوان کرد: در موضوع تصادفات خودرو سواری نقش ۵۹ درصدی، موتورسیکلت سهم ۲۷ درصدی، وانت بار سهم ۷.۳ دهم درصدی، کامیون نقش ۴.۸ دهم درصدی و عابران سهم ۲۰ درصدی دارند و ۸۸ درصد تصادفات در محور‌های اصلی و فرعی و ۱۲ درصد در محور‌های روستایی اتفاق می‌افتد.
 
وی یادآور شد: بیشترین تصادفات در بازه زمانی ساعت ۱۶ تا ۲۰ است و این بازه در شهر‌ها به ساعات ۱۸ تا ۲۴ اختصاص می‌یابد.
 
این مقام عالی انتظامی در خصوص وضعیت خودرو‌های نوشماره و فرآیند نقل و انتقالات تصریح کرد: در ۴ ماهه اول امسال یک میلیون و ۷۰۲ هزار و ۶۰۹ دستگاه خودروی نوشماره و نقل و انتقال خودرویی داشتیم که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، ۱۴.۵ درصد کاهش داشته است.
 
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا ادامه داد: در این مدت، یک میلیون و ۱۰۳ هزار و ۷۷۴ جلد صدور، چاپ و تمدید گواهینامه داشتیم که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش ۱۱ درصدی گزارش شده است.
 
سردار هادیانفر درباره وضع کشته شدگان جاده‌ای نیز بیان کرد: عابران سهم ۱۹.۷ دهم درصدی، موتورسیکلت سواران سهم ۲۰ درصدی، رانندگان خودرو‌ها و سرنشینان سهم ۵۹ درصدی دارند و عامل اصلی در تصادف منجر به فوت سرنشینان خودروها؛ استفاده نکردن از کمربند ایمنی است؛ بنابراین بر استفاده از کمربند ایمنی هم در صندلی جلو و صندلی عقب تأکید داریم و در صورتی که این مهم مغفول بماند مشمول جریمه می‌شود.
 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس