نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 21103
زمان انتشار: 18 مهر 1398 11:18:00

خودروهای برقی آئودی براساس چهار پلتفرم تولید خواهند شد

آئودی تا سال ۲۰۲۵، براساس چهار پلتفرم ۳۰ مدل خودرو برقی تولید خواهد کرد.
خودروهای برقی آئودی براساس چهار پلتفرم تولید خواهند شد

به گزارش مجله ماشین به نقل از زومیت / آئودی نقشه‌ ی راه خود برای تولید خودروهای الکتریکی را رونمایی کرد. این خودروساز آلمانی حساب بزرگی روی خودروهای برقی باز کرده و گفته است تا سال ۲۰۲۵، ۳۰ خودرو برقی تولید خواهد کرد. خودروهای تمام‌الکتریکی در این برنامه نقش مهمی ایفا می‌کنند؛ به‌طوری‌که آئودی گفته است از بین این ۳۰ خودرو الکتریکی، ۲۰ مدل کاملا برقی خواهند بود.  

باوجوداین، آئودی تمام تخم‌مرغ‌های خود را نمی‌خواهد در یک سبد بگذارد؛ بنابراین، از چهار پلتفرم مختلف برای خودروهای الکتریکی خود استفاده خواهد کرد. اولین خودرو برقی آئودی با نام E-Tron روی نسخه‌ی بهینه‌سازی‌شده‌ی پلتفرم MLB ساخته شد. شایان ذکر است در آینده، تغییرات بزرگ‌تری هم در راه‌اند و محصولات آینده‌ی آئودی روی پلتفرم‌هایی ساخته خواهند شد که مخصوص خودروهای برقی طراحی شده‌اند. اولین محصول در این برنامه‌ی جدید، نسخه‌ی تولیدی آئودی E-Tron GT مفهومی است که سال پیش رونمایی شد. این مدل از سال ۲۰۲۰ و روی نسخه‌ی تقویت‌شده‌ی پلتفرم J1 ساخته خواهد شد که مشابه پورشه تایکان است. 
 
یک سال پس از آن و در سال ۲۰۲۱، آئودی سومین پلتفرم الکتریکی خود را نیز معرفی خواهد کرد. این پلتفرم نام آشنایی دارد؛ چون همان پلتفرم MEB گروه فولکس‌واگن است که در مدل ID 3 نیز استفاده شده است. اولین محصول آئودی که روی پلتفرم MEB ساخته خواهد شد، نسخه‌ی تولیدی آئودی Q4 e-tron مفهومی است. این خودرو از طراحی خارجی مشابه با آئودی Q3 برخوردار خواهد بود؛ ولی طراحی داخلی آن به Q5 شبیه است. آئودی مدل‌های دیگری نیز روی پلتفرم MEB تولید خواهد کرد که به‌گفته‌ی این سازنده، خودروهای کوچک و متوسط را شامل خواهند شد. 
 
  
مسئله‌ی مهم دیگر قیمت مناسب خودروهایی است که روی پلتفرم MEB ساخته می‌شوند. یکی از اهداف آئودی در این پروژه، ارزان نگه‌داشتن قیمت خودرو بود. به‌گفته‌ی آئودی، مدل‌های پایه‌ی این خودروها به‌صورت موتورعقب و محرک‌عقب به بازار عرضه خواهند شد. مدل‌های گران‌تر نیز با دو موتور الکتریکی و به‌صورت چهارچرخ متحرک به بازار عرضه خواهند شد. آئودی برای تولید خودروهای لوکس و بزرگ نیز پلتفرم دیگری به نام PPE طراحی کرده است. در طراحی این پلتفرم، پورشه نیز با آئودی همکاری کرده است. پلتفرم PPE در خودروهای استیشن، کراس‌اورها، خودروهای اسپرت‌بک و شاسی‌بلند کاربرد دارد. 
 
 
پلتفرم PPE تقریبا با MEB یکسان است و به دو صورت موتورعقب و محرک‌عقب و دوموتوره‌ی چهارچرخ متحرک اجرایی است. باوجوداین، فناوری‌های به‌کار‌رفته در PPE پیشرفته‌تر هستند و امکان استفاده از سیستم برقی ۸۰۰ ولتی و شارژر ۳۵۰ کیلوواتی را فراهم می‌کنند. آئودی همچنین اشاره کرده است خودروهای پلتفرم PPE از سیستم‌های تعلیق بادی و چهار چرخ فرمان‌پذیر و توزیع گشتاور بهره‌مند خواهند بود. 
 
گفتنی است آئودی تیزرهایی از خودرو مفهومی ساخته‌شده روی پلتفرم PPE را نیز منتشر کرده است که Sportback-Layout نام دارد. این شرکت اطلاعات زیادی درباره‌ی این مدل منتشر نکرده است؛ ولی احتمالا نسخه‌ی نهایی آن در سال ۲۰۲۳ وارد خط‌تولید خواهد شد و ازنظر طراحی نیز، با مدل‌های E-Tron GT و A7 اسپرت‌بک شباهت‌هایی دارد؛ با اینکه ابعاد آن کوچک‌تر و بیشتر به آئودی A4 نزدیک است. 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس