نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 22000
زمان انتشار: 24 شهریور 1399 10:31:00
Nera E-Bike

موتورسیکلتی که بدنه و شاسی آن به کمک چاپگر سه بعدی ساخته شده است

این روزها در صنایعی همچون هوافضا، هسته‏ ای، خودرو، پزشکی و ... شاهد گشوده شدن افق‏ های تازه به وسیله چاپگرهای سه بعدی و روش‏ های ساخت مدرن موسوم به Additive Manufacturing هستیم که با پیشرفت خارق ‏العاده‏ ای همراه بوده‏ اند و به نظر می‏رسد در آینده نزدیک شاهد گسترش این فناوری در زندگی روزمره مان باشیم.
موتورسیکلتی که  بدنه و شاسی  آن به کمک چاپگر سه بعدی ساخته شده است

مجله ماشین - نویسنده: محمدجواد شبیری / این روزها در صنایعی همچون هوافضا، هسته ‏ای، خودرو، پزشکی و ... شاهد گشوده شدن افق‏ های تازه به وسیله چاپگرهای سه بعدی و روش ‏های ساخت مدرن موسوم به Additive Manufacturing هستیم که با پیشرفت خارق‏ العاده‏ ای همراه بوده‏اند و به نظر می‏رسد در آینده نزدیک شاهد گسترش این فناوری در زندگی روزمره مان باشیم.کاربردهای این فناوری به سرعت در حال عبور از مرحله ایده ‏پردازی و ساخت محصولات فانتزی هستند.

 زمانی که چاپگرهای سه بعدی معرفی شدند کمتر کسی فکر میکرد که بتوان با استفاده از این ابزار حجمی چون یک خودرو یا موتورسیکلت را ساخت و از آن استفاده کرد.
 
Nera E-Bike می‏خواهد طراحی سنتی موتورسیکلت‏ های ما را زیر سؤال ببرد و برای ساخت آن هیچ راهی بهتر از چاپگرهای سه بعدی وجود نداشت. تمام پنل‏ های بدنه و شاسی این وسیله به کمک پرینت 3D ساخته شده و وقتی بدانیم نازل مورد استفاده هر بار لایه به ضخامت تنها 5/0 میلی‏متر اضافه می‏کرده است بیشتر به دقتی که در ساخت آن اعمال شده پی خواهیم برد.
 
Nera E-Bike یک موتورسیکلت تمام الکتریکی است که سعی دارد تصویری از آینده نزدیک را برای جهانیان ترسیم کند. شرکت سازنده آن نیز که پیشرو در صنعت چاپ سهبعدی در مقیاس انبوه محسوب میشود نمونه اولیه Nera E-Bike را به صورت کامل و در قالبی کاملا قابل استفاده ساخته است.
 
ابعاد این موتورسیکلت 190 در 90 در 55 سانتی‏متر است. نکته جالب اینکه سازندگان این مرکب زیبا در مجموعه BigRep آلمان به جز سامانه محرکه برقی، عملاً تمامی بخش‏ های دیگر را با کمک چاپگر سه بعدی ساخته ‏اند. در طراحی جدید کمک فنرها حذف شده‏ و تعلیق از طریق صفحه ‏های انعطاف‏پذیر داخلی بدنه به وجود خواهد آمد. 
 
حتی تایرها هم با روش چاپ سه بعدی ساخته می‏شوند که خود گواهی دیگر بر توانایی این روش در ساخت تقریباً هرچیزی خواهد بود. سازنده امیدوار است با روش جدید به هر کس اجازه داده تا موتورسیکلتی را سوار شود که کاملاً شبیه آن چیزی ساخته شده که در رؤیاهای خود می‏پروانده و هیچ محدودیتی در زمینه ظاهر آن وجود نداشته باشد. 
 
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس