شنبه , ۵ خرداد ۱۴۰۳
» آرشیو اخبار » آپشن‌های اجباری جدید ماشین های داخلی
خط تولید تیبا

آپشن‌های اجباری جدید ماشین های داخلی

۱۴۰۲-۰۴-۰۴

مطابق ابلاغیه شورای عالی استاندارد تا پایان تیرماه امسال باید تمام استاندارهای اجباری در خودروها رعایت شود در غیر این صورت سازمان استاندارد از شماره گذاری خودروهای تولید داخل فاقد استانداردهای جدید جلوگیری می کند.

به گزارش مجله ماشین، براساس ابلاغیه الزام اجرای استانداردهای تعلیقی خودروی شورای عالی استاندارد ایران، شرکت های خودروساز باید ۷ استاندارد تعلیقی را تا پایان تیر ماه امسال اجرایی کنند. البته در دی ماه سال گذشته نامه‌ای از سوی وزارت صنعت به شرکت‌های خودروسازی در خصوص اجرایی شدن بنده ۴ مصوبه ۱۱۵ شورای عالی استاندارد مبنی بر زمانبندی مورد توافق وزیر صنعت و سازمان ملی استاندارد برای اجرای استانداردهای تعلیقی ارسال شده بود که در این ابلاغیه مهلت اجرایی ۷ استاندارد تعلیقی بعد از شرایط تحریم اجرایی شود پایان تیرماه ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده و مقرر شد بعد از این تاریخ سازمان استاندارد از شماره گذاری خودروهای تولید داخل فاقد استانداردهای جدید جلوگیری نماید.

استانداردهای جدید در خودروهای سواری و تجاری به گروه‌های مختلف خودرویی، مجموعا شامل ۹ استاندارد می باشد. برای اجرای دو استاندارد جدید چراغ روشنایی در روز و چراغ اتوماتیک برای برخی گروهای خودرویی تا پایان اسفند ۱۴۰۱ و برای برخی دیگر تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۲ و برای ۷ استاندارد نشانگر تعویض دنده،نشانگر فشار باد تایر، حفاظت از عابر پیاده، کنترل پایداری در ترمز گیری،هشدار انحراف از مسیر،ترمز اضطراری پیشرفته و استحکام کابین تا پایان تیرماه ۱۴۰۲ از سوی سازمان ملی استاندارد مهلت داده شده است.

لیست آپشن‌های اجباری جدید ماشین های داخلی به شرح زیر است:

دی لایت و پوزیشن لایت

سیستم ترمز اضطراری پیشرفته یا ترمز کمکی

هشدار انحرا

ف از مسیر

استحکام کابین

حفاظت از عابر پیاده

چراغ اتوماتیک یا اتو لایت

نشنانگر فشار باد تایر

نشانگر تعویض دنده

کنترل پایداری

در حال حاضر خودروسازان تعدادی از محصولات خود را به برخی از این آپشن‌ها مجهز کردند که همین امر باعث افزایش قیمت خودروها شده است.

منبع: تسنیم

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز 5.00

گروه نویسندگان

تحریریه مجله ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×