یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
» آرشیو اخبار » هجوم به بازار سیاه کارت سوخت
هجوم به بازار سیاه کارت سوخت

هجوم به بازار سیاه کارت سوخت

۱۴۰۳-۰۲-۱۰ زمان مطالعه: 1 دقیقه

اخیراً زمزمه‌هایی از حذف کارت‌های سوخت جایگاه‌داران در میان مردم پیچیده که موجب سوءاستفاده برخی افراد سودجو شده است.

به گزارش مجله ماشین، این افراد با انتشار آگهی در فضای مجازی، اقدام به خرید و فروش کارت‌های سوخت با قیمت‌های نجومی می‌کنند.

ماجرا از کجا شروع شد؟

در اواخر فروردین ماه، جواد اوجی، وزیر نفت؛ از تکلیف قانونی وزارت نفت برای افزایش سهمیه سوخت‌گیری با کارت سوخت شخصی در سال جدید خبر داد. همین موضوع کافی بود تا شائبه حذف کارت‌های سوخت جایگاه‌ها در اذهان عمومی شکل بگیرد.

مسئولان چه می‌گویند؟

علی‌اکبر عرب‌عامری، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، با تکذیب این شایعات، اعلام کرد که استفاده از کارت سوخت جایگاه‌ها همچنان ادامه خواهد داشت. وی همچنین به افزایش موقت تعداد کارت‌های آزاد جایگاه‌ها در ایام نوروز اشاره کرد و گفت که این اقدام صرفاً به منظور ارائه خدمات بهتر به مسافران بوده و دائمی نیست.

اما بازار سیاه چه خبر است؟

با وجود تکذیب‌ها، شاهد رونق گرفتن بازار سیاه کارت سوخت در فضای مجازی هستیم. بررسی آگهی‌های منتشر شده در سایت‌های مختلف نشان می‌دهد که کارت‌های سوخت با قیمت‌های ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رسند.

چرا این اتفاق می‌افتد؟

دلایل مختلفی می‌توان برای این موضوع برشمرد. یکی از این دلایل، عدم اطمینان از آینده کارت‌های سوخت جایگاه‌ها است. برخی افراد نگرانند که در آینده کارت‌هایشان غیرفعال شود و به همین دلیل اقدام به خرید کارت‌های اضافی می‌کنند.

دلیل دیگر، کمبود سهمیه سوخت برای برخی از خودروها است. این افراد با خرید کارت سوخت می‌توانند از سهمیه سوخت آن کارت استفاده کنند.

راه حل چیست؟

مسئولان مربوطه باید با اطلاع‌رسانی دقیق و شفاف به ابهامات و نگرانی‌های مردم در مورد کارت‌های سوخت پایان دهند. همچنین لازم است فرآیند صدور کارت‌های المثنی و کارت‌های جدید تسهیل شود تا افراد به راحتی و در کمترین زمان ممکن به کارت‌های سوخت خود دسترسی پیدا کنند.

در نهایت، تا زمانی که مشکلات زیربنایی حل نشود، شاهد تداوم فعالیت سودجویان در بازار سیاه کارت سوخت خواهیم بود.

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز 5.00

گروه نویسندگان

تحریریه مجله ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×