چهارشنبه , ۲۷ تیر ۱۴۰۳
» آرشیو اخبار » تاکسی‌ برقی: کرایه تاکسی‌های برقی مشخص شد
تاکسی برقی کرمان موتور

تاکسی‌ برقی: کرایه تاکسی‌های برقی مشخص شد

۱۴۰۳-۰۴-۲۱

کرایه تاکسی‌های برقی مشخص شد (تیر)

نرخ کرایه این تاکسی‌های جدید، ۳۰ درصد کمتر از نرخ مصوب شورای شهر تهران تعیین شده است تا استفاده از این وسایل نقلیه پاک و مدرن برای همه شهروندان مقرون به صرفه باشد.

لازم به ذکر است که نرخ کرایه تاکسی‌های برقی هنوز ۵۰ درصد بیشتر از نرخ کرایه تاکسی‌های بنزینی است.

با این حال، با توجه به مزایای متعددی که این تاکسی‌ها دارند، انتظار می‌رود که استقبال خوبی از آنها توسط شهروندان صورت بگیرد.

در همین حال، روابط عمومی سازمان تاکسیرانی اعلام کرد که هیچ‌گونه افزایش نرخی در نرخ کرایه تاکسی‌های غیربرقی گردشی و سایر کاربری‌ها اعمال نخواهد شد.

تاکسی‌های برقی فیروزه‌ای
تاکسی‌های برقی فیروزه‌ای

آیا همه تاکسی‌های فرسوده تهران برقی می‌شود؟ (خرداد)

سال‌هاست که دود و غبار ناشی از تردد خودروهای فرسوده، آسمان تهران را تیره و نفس شهروندان را تنگ کرده است.

در این میان، سهم قابل توجهی از این آلودگی هوا بر دوش تاکسی‌های فرسوده است.

به همین دلیل، جایگزینی این خودروها با تاکسی‌های برقی، راه حلی اساسی برای مقابله با این معضل به شمار می‌رود.

برنامه‌ریزی جامع برای برقی‌سازی ناوگان تاکسیرانی

شهرداری تهران با درک ضرورت این موضوع، برنامه‌ای جامع برای برقی‌سازی ناوگان تاکسیرانی پایتخت در نظر گرفته است.

در فاز اول این طرح، هزار دستگاه تاکسی برقی وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شده و در اختیار رانندگان تاکسی قرار خواهد گرفت.

این تعداد تاکسی برقی در کنار ۵۵ هزار تاکسی و ۱۰ هزار ون برقی دیگر که در سال جاری به ناوگان اضافه خواهند شد، تحولی چشمگیر در حمل و نقل پاک تهران ایجاد خواهند کرد.

تسهیلات برای رانندگان تاکسی

شهرداری تهران برای تشویق رانندگان تاکسی به جایگزینی خودروهای فرسوده خود با تاکسی‌های برقی، تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته است.

این تسهیلات شامل وام ۳۰۰ میلیون تومانی از سوی شهرداری و وام ۶۰۰ میلیون تومانی از سوی خودروسازان می‌شود.

آماده‌سازی زیرساخت‌ها

برای استفاده از تاکسی‌های برقی، نیاز به ایجاد زیرساخت‌های مناسب شارژ این خودروها وجود دارد.

شهرداری تهران در این راستا اقدام به احداث ۷۴ جایگاه شارژ در سطح شهر کرده است و برنامه‌ریزی برای احداث ۹۰۰ جایگاه دیگر تا پایان سال جاری در حال انجام است.

عزم جدی برای هوای پاک

عزم جدی شهرداری تهران برای برقی‌سازی ناوگان تاکسیرانی، نویدبخش آینده‌ای پاک‌تر برای پایتخت است. جایگزینی تاکسی‌های فرسوده با خودروهای برقی، گامی بلند در جهت کاهش آلودگی هوا، ارتقای سلامت شهروندان و حفظ محیط زیست خواهد بود.

 تاکسی برقی با رنگ فیروزه‌ای در خیابان‌های تهران (خرداد)

۲۰۰ تاکسی برقی با رنگ فیروزه‌ای در خیابان‌های تهران به حرکت در آمدند. این اقدام که در راستای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و کاهش آلودگی هوا انجام شده است، گامی مثبت در جهت توسعه حمل و نقل پاک در کلانشهر تهران به شمار می‌رود.

با این حال، ورود تاکسی‌های برقی به ناوگان تاکسیرانی تهران خالی از چالش نیست. یکی از مهم‌ترین چالش‌ها، قیمت بالای این خودروها است. قیمت تمام شده هر تاکسی برقی یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است که برای بسیاری از رانندگان تاکسی رقم بالایی محسوب می‌شود.

برای حل این مشکل، شهرداری تهران ۳۰۰ میلیون تومان تسهیلات به رانندگان متقاضی ارائه می‌دهد و خودروساز نیز ۳۰۰ میلیون تومان وام به آنها پرداخت می‌کند. همچنین، رانندگان می‌توانند با اسقاط خودروی فرسوده خود، ۱۸۰ میلیون تومان دیگر از قیمت نهایی را کم کنند.

تاکسی‌های برقی فیروزه‌ای
تاکسی‌های برقی فیروزه‌ای

با وجود این تمهیدات، یارانه دولتی (ماده ۱۲) که به رانندگان تاکسی برای نوسازی خودروهایشان تعلق می‌گیرد، هنوز به طور کامل مشخص نشده است.

چالش دیگر، کمبود زیرساخت‌های لازم برای شارژ این خودروها است. کارشناسان معتقدند که باید ایستگاه‌های شارژ سریع و آرام در نقاط مختلف شهر احداث شود تا رانندگان تاکسی بتوانند به راحتی خودروهای خود را شارژ کنند.

در حال حاضر، هر تاکسی برقی برای شارژ سریع به ۳۰ تا ۴۰ دقیقه و برای شارژ آرام به ۶ ساعت زمان نیاز دارد.

با وجود این چالش‌ها، کارشناسان امیدوارند که با برنامه‌ریزی دقیق و رفع موانع موجود، شاهد گسترش روزافزون استفاده از تاکسی‌های برقی در کلانشهرهای ایران باشیم.

دانلود شرایط اختصاصی شرکت
تاکسی برقی کرمان موتور

شرایط و نحوه ثبت نام تاکسی برقی شرکت کرمان موتور

اطلاعات موردنیاز جهت جایگزینی تاکسی های فرسوده شهر تهران با تاکسی برقی (KMC E-TAXI) شرکت کرمان موتور

نظر به سیاست های دولت محترم و شهرداری تهران جهت نوسازی ناوگان فرسوده تاکسیرانی شهر تهران با تاکسی برقی، به اطلاع کلیه مالکان محترم تاکسی های فرسوده فعال در ذیل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران می رساند، فرآیند ثبت نام تاکسی های فرسوده جهت جایگزینی با خودرو تاکسی برقی از تاریخ ۰۵/۰۲/۱۴۰۳آغاز شد.

لذا، کلیه متقاضیان می توانند با مراجعه حضوری به اداره نوسازی سازمان به نشانی: خیابان آزادی، نرسیده به میدان انقلاب، نبش خیابان بهزاد، سازمان تاکسیرانی، طبقه دوم ضمن آگاهی از شرایط تسهیلات اعطایی، اطلاعات فنی تاکسی های برقی و ساز و کار اجرایی نوسازی، نسبت به ثبت نام در طرح نوسازی تاکسی های فرسوده اقدام نمایند.

معرفی تاکسی برقی شرکت کرمان موتور (KMC E-TAXI)

مشخصات فنی:

مسافت قابل پیمایش (NEDC): 402 کیلومتر، ۱۳۰، حداکثر قدرت (کیلو وات) : ۱۴۲، حداکثرگشتاور (نیوتن متر) : ۳۴۰، حداکثر سرعت (کیلومتر بر ساعت): ۱۴۲، ظرفیت کل باتری (کیلو وات ساعت) : ۱/۵۰ ، مدت زمان شارژ باتری ( ۱۵ الی ۱۰۰ درصد) در حالت DC : 5/8 ساعت، مدت زمان شارژ باتری (۳۰ الی ۸۰ درصد) در حالت AC : 48 دقیقه، ترمز جلو و عقب دیسکی

تجهیزات ایمنی:

کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، TPMS سیستم پایش فشار باد تایرها ، EBD+ ABS، ESC سیستم کنترل پایداری الکترونیکی، HBA سیستم ترمز کمکی هیدرولیکی، سنسور پارک عقب، دوربین دنده عقب، ترمز پارک برقی + اتوهلد

لیست تجهیزات و امکانات رفاهی:

فرمان چرمی با قابلیت تنظیم ارتفاع فرمان در دو جهت، پشت آمپر دیجیتال ۲۵/۱۰ اینچ، تهویه مطبوع اتوماتیک به صورت لمسی، دریچه های تهویه مطبوع مختص سرنشینان عقب، تنظیم دستی صندلی راننده در ۶ جهت، تنظیم دستی صندلی سرنشین جلو در ۴ جهت، سنسور نور، سیستم صوتی مجهز به بلوتوث، رادیو و USB، ۸ بلندگو، کروز کنترل، ورود بدون کلید، فرمان برقی، روشن شدن اتوماتیک چراغ های جلو، سیستم Power Windows، تنظیم برقی آینه های جانبی

مدت زمان گارانتی: خودرو ۵ سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر / باتری ۵ سال یا ۲۰۰ هزار کیلومتر

مراکز ارائه خدمات پس از فروش: شرکت کرمان موتور در راستای ارائه خدمات پس از فروش به تاکسی های برقی این طرح، نسبت به اطلاع رسانی به مالکین خودروهای مشمول اقدام خواهد نمود.

مرکز تحویل خودرو توسط شرکت کرمان موتور : اداره تحویل مرکزی شهر تهران (کیلومتر ۱۶ جاده مخصوص کرج) بدیهی است هنگام تحویل خودروها ،آموزش های لازم جهت استفاده از خودروی برقی به صورت رایگان از سوی شرکت به رانندگان داده خواهد شد.

۱- قیمت و شرایط پرداخت:

تاکسی برقی شرکت کرمان موتور
تاکسی برقی شرکت کرمان موتور

تبصره: باتوجه به ضوابط قانونی و بخشنامه های مالیاتی و تائید وزارت صمت، قیمت نهایی در قرارداد واگذاری تعیین می شود.

* متقاضیان می توانند جهت اطلاع از شرایط اختصاصی نوسازی خودرهای خود و انجام فرآیند ثبت نام نسبت به مراجعه حضوری به اداره نوسازی سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران اقدام نمایند.

دانلود شرایط اختصاصی شرکت

سایر اخبار تاکسی‌ برقی

گروه نویسندگان

تحریریه مجله ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×