سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
» آرشیو اخبار » وانت عجیب و غریب شورولت مدل ۱۹۹۰
شورولت شادی 2000 مدل ۱۹۹۰

وانت عجیب و غریب شورولت مدل ۱۹۹۰

۱۴۰۳-۰۳-۱۷ زمان مطالعه: 2 11

شورولت شادی 2000 مدل ۱۹۹۰ کاملاً مبهم و ناشناخته است، اما جایگاهی در بین عجیب‌ترین وانت‌بارهای موجود در جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

به گزارش مجله ماشین، وانت‌بارها که اولین بار در دهه ۱۹۲۰ معرفی شدند، طی دهه‌ها به‌طور چشمگیری تکامل یافته‌اند و به یکی از محبوب‌ترین بخش‌های صنعت خودرو تبدیل شده‌اند.

بسیاری بر این باورند که دهه ۱۹۹۰ شاهد تولید برخی از جذاب‌ترین وانت‌بارها با عملکرد خیره‌کننده و قابلیت‌های آف‌رود فوق‌العاده بوده است.

بااین‌حال، اگرچه دیترویت در آن دوران مدل‌های بی‌شماری با سطح‌های تریم ظاهراً بی‌پایان تولید می‌کرد، برخی از افراد صرفاً خواهان شخصی‌سازی بودند.

اینگونه است که برخی از وانت‌بارهای دیوانه‌وار به وجود آمدند که در این مقاله به بررسی یکی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

این خودرو وانت‌بار شورولت شادی ۲۰۰۰ مدل ۱۹۹۰ است، یک وسیله نقلیه منحصربه‌فرد با استایلی تردیدبرانگیز که طی سال‌ها انتقادهای زیادی را به خود جلب کرده است.

بااین‌حال، قصد ندارم به‌شدت از آن انتقاد کنم، زیرا هر چقدر هم عجیب و غیرمتعارف باشد، احتمالاً در دهه ۱۹۹۰ وانت‌بار رؤیایی کسی بوده است.

این وانتی است که مطمئناً هر روز نمی‌بینید. این یکی از آن طرح‌هایی است که یا آن را دوست دارید یا از آن متنفرید؛ هیچ راه میانه‌ای وجود ندارد.

شورولت شادی 2000 مدل ۱۹۹۰
نمای عقب شورولت شادی ۲۰۰۰ مدل ۱۹۹۰

این نوعی خودروی ترکیبی است که قسمت جلوی یک ماشین اسپرت را با قسمت عقب یک وانت‌بار ترکیب می‌کند، که برای زمان خود کاملاً غیرمتعارف بود.

اگر به گالری تصاویر نگاه کنید، متوجه می‌شوید که این وسیله نقلیه عجیب شبیه فرزند نامشروعِ شورولت کوروت C3 اسپرت کلاسیک و وانت‌بار کوچک S10 است.

شورولت شادی ۲۰۰۰ مدل ۱۹۹۰ یک کیت بدنه فایبرگلاس بود که روی یک وانت‌بار شورولت سوار می‌شد.

در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰، کیت‌های بدنه روی وانت‌بارها حسابی مد شده بودند،

اما در حالی که اکثر مردم ترجیح می‌دادند وسایل نقلیه خود را با سپرهای اسپرت، جلوپنجره بازطراحی‌شده، اسپویلر آیرودینامیک‌تر یا دریچه‌های روی کاپوت برای عملکرد بهتر شخصی‌سازی کنند، Shadi 2000 با یک کیت بدنه کامل که کاملاً ظاهر وانت‌بار اهداکننده را متحول می‌کرد، وارد میدان شد.

موضوع غم‌انگیز این است که اطلاعات بسیار کمی در مورد این خودرو عجیب در دسترس است و به احتمال زیاد به این دلیل است که هرگز نتوانسته است توجه کافی را برای ترغیب مردم به خرید واقعی آن جلب کند.

اعتقاد بر این است که تنها هفت دستگاه از این وانت‌بارهای تبدیل‌شده Shadi 2000 تولید شده است و تنها چهار دستگاه از آن‌ها امروزه همچنان باقی مانده‌اند.

کیت‌های فایبرگلاس Shadi در پاسادنا، تگزاس ساخته می‌شدند، اما نام شرکتی که آن‌ها را طراحی کرده است، در گذر زمان گم شده است،

همانطور که دلیل پشت استایل عجیب و غریب آن نیز مشخص نیست. با نگاهی به تصاویر، به نظر می‌رسد که شاید تلاشی برای ایجاد یک وانت‌بار آمریکایی آیرودینامیک‌تر بوده باشد، اما عناصر طراحی بسیار تردیدبرانگیزی وجود دارد که ممکن است تقاضای بسیار کم آن را توضیح دهد.

کیت بدنه شورولت شادی ۲۰۰۰ مدل ۱۹۹۰  از حدود ۱۲ قطعه مجزا تشکیل شده بود و می‌توانست روی یک وانت‌بار شورولت با فاصله بین دو محور کوتاه، بین مدل‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۷ نصب شود.

در حالی که قسمت عقب خودرو همچنان استایل زاویه‌دار و تهاجمی یک وانت‌بار را حفظ می‌کند، قسمت جلویی کاملاً داستانی متفاوت است.

شورولت شادی 2000 مدل ۱۹۹۰
شورولت شادی ۲۰۰۰ مدل ۱۹۹۰

این خودرو دارای یک دماغه شیبدار شبیه کوروت است که بسیار بلندتر از وانت‌باری است که بر اساس آن ساخته شده است و به نظر می‌رسد کاپوت از Mako Shark II الهام گرفته شده باشد، خودروی مفهومی که نسبت‌ها و استایل کوروت C3 تا C7 را تعیین کرد.

در حالی که دماغه شیبدار قطعاً برجسته‌ترین ویژگی طراحی است، ترکیبی از ویژگی‌هایی است که آن را همزمان منحصر به فرد و عجیب می‌کند، از جمله گلگیرهای پهن‌شده، دریچه‌های هوا، رکاب‌های جانبی، یک چراغ عقب‌رفته که به طرز عجیبی درست جلوی هر چرخ عقب قرار گرفته است.

خریداران این کیت غیرمعمول مجبور بودند تبدیل را خودشان انجام دهند و پس از نصب همه پنل‌ها، به یک رنگ‌آمیزی مجدد دربسته نیاز بود.

همانطور که قبلاً ذکر شد، تنها چهار نمونه از وانت‌بار شورولت شورولت شادی ۲۰۰۰ مدل ۱۹۹۰  تا به امروز باقی مانده است که یکی از آنها خودروی مورد بحث ما است.

این نمونه کمیاب به‌زودی در حراج فروخته خواهد شد و اگرچه به نظر می‌رسد اکثر مردم از آن متنفر هستند، ما واقعاً امیدواریم که مورد توجه یک عاشق واقعی خودرو قرار گیرد که حاضر است از آن به‌طور کامل استفاده کند.

این خودرو به رنگ قرمز رنگ‌آمیزی شده و دارای برچسب‌های زرد و آبی در کناره‌ها، شیشه‌های دودی و نشان‌های Shadi در جلو و عقب است.

همچنین یک لوگوی بتمن نامناسب روی شیشه عقب وجود دارد. این واحد دارای اسپویلر اختیاری است و درب صندوق عقب آن کاملاً روشن است.

ارقام عملکردی در دسترس نیست، اما وانت‌بار شورولت شادی ۲۰۰۰ مدل ۱۹۹۰ به یک موتور V8 بلوک کوچک ۳۵۰ سی شورولت مجهز شده است که با یک گیربکس اتوماتیک ستون‌دار جفت شده است.

این خودرو روی مجموعه‌ای از رینگ‌های Ultra سوار است که با لاستیک‌های جدید National Renegade XT پوشیده شده‌اند و چراغ‌های LED در زیر آن نصب شده‌اند.

با حرکت به داخل، صندلی‌های روکش شده از مخمل قرمز Wirth، فرمان اسپرت با روکش چوبی، شیشه‌های برقی، تهویه مطبوع و روکش‌های درب و فرش‌های هماهنگ با رنگ سفارشی را مشاهده می‌کنیم.

جدول مشخصات

مشخصهمقدار
موتورV8 بلوک کوچک ۳۵۰ سی شورولت
گیربکساتوماتیک ستون‌دار
رینگUltra
لاستیکNational Renegade XT
رنگقرمز
برچسب‌هازرد و آبی
شیشه‌هادودی
نشان‌هاShadi (جلو و عقب)
سایر ویژگی‌هااسپویلر عقب (اختیاری)، درب صندوق عقب روشن، لوگوی بتمن (شیشه عقب)، صندلی‌های مخمل قرمز Wirth، فرمان اسپرت با روکش چوبی، شیشه‌های برقی، تهویه مطبوع، روکش‌های درب و فرش‌های هماهنگ با رنگ سفارشی
تعداد تولید شده۷
تعداد باقی‌مانده۴
مواد کیت بدنهفایبرگلاس
سازگاریوانت‌بار شورولت با فاصله بین دو محور کوتاه (مدل‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۷)
ویژگی‌های ظاهریدماغه شیبدار شبیه کوروت، گلگیرهای پهن‌شده، دریچه‌های هوا، رکاب‌های جانبی، یک چراغ عقب‌رفته و یک درب صندوق عقب عظیم

گالری تصاویر

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

امتیاز 5.00

گروه نویسندگان

تحریریه مجله ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×