سه شنبه , ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
» آرشیو اخبار » ورزشی » فرمول‌ یک موناکو ۲۰۲۴: لکلرک در خانه قهرمان شد
فرمول‌ یک موناکو 2024

فرمول‌ یک موناکو ۲۰۲۴: لکلرک در خانه قهرمان شد

۱۴۰۳-۰۳-۰۷ زمان مطالعه: 2 دقیقه 3

چارلز لکلرک درفرمول‌ یک موناکو 2024 به پیروزی دست پیدا کرد و به اولین راننده مونگاسکی تبدیل شد که در تاریخ مسابقات فرمول یک موفق به کسب قهرمانی در خانه خود شده است.

به گزارش مجله ماشین، راننده فراری با نمایشی کنترل شده در خیابان های شهر محل تولدش، در انتهای رقابتی که عمدتا تحت تاثیر یک برخورد مهیب در دور اول قرار گرفت، از اسکار پیاستری از مک لارن و کارلوس ساینز دیگر راننده فراری سبقت گرفت و به مقام قهرمانی رسید.

در این برخورد، سرجیو پرز از ردبول و هر دو ماشین هاس با رانندگی نیکو هولکنبرگ از دور مسابقه خارج شدند.

دیگر مدعی قهرمانی، مکس ورشتپن در رده ششم به کار خود پایان داد.

لکلرک بعد از مسابقه اعلام کرد: هیچ کلمه ای نمی تواند این احساس را توصیف کند. این یک مسابقه بسیار دشوار است، فکر می کنم این واقعیت که دو بار از پول پوزیشن شروع کردم و نتوانستم به پیروزی برسم، باعث می شود این برد خیلی باارزش تر باشد.

وی افزود: از نظر احساسی، این مسابقه سختی بود، زیرا از ۱۵ دور مانده به پایان، فقط امیدوار بودم که اتفاقی نیفتد. من بیشتر به پدرم فکر می کردم تا زمانی که پشت فرمان بودم. در ابتدا، ما فاصله زیادی داشتیم، اما ۷۸ دور باقی مانده بود. بخش بزرگی از مسابقه مجبور بودم فاصله با جورج [راسل] را مدیریت کنم، اما بعد از آن می توانستم خیلی بیشتر فشار بیاورم.

با خاموش شدن چراغ ها در شروع، لکلرک که در پول پوزیشن قرار داشت، به خوبی پیشتاز شد و به سمت پیچ Sainte-Devote رفت.

پشت سر او، اسکار پیاستری از مک لارن تحت فشار کارلوس ساینز قرار گرفت و با ورود به پیچ ۱، پیاستری با لاستیک جلوی سمت چپ ساینز برخورد کرد.

ساینز که با پنچری دست و پنجه نرم می کرد، مجبور شد با ورود به میدان کازینو از مسیر فرار استفاده کند.

فرمول‌ یک موناکو 2024
فرمول‌ یک موناکو ۲۰۲۴

در عقب تر، هرج و مرج در حال وقوع بود.

پرز که از جایگاه شانزدهم استارت زده بود، به آرامی شروع کرد و توسط هر دو راننده هاس که پس از رد صلاحیت از مرحله تعیین خط به دلیل نقض قوانین بال عقب به انتهای خط منتقل شده بودند، تحت فشار قرار گرفت.

در مسیر، پرز برای دفاع از موقعیت خود به وسط مسیر حرکت کرد.

پشت سر او، در سمت چپش، نیکو هولکنبرگ از هر گونه چالشی عقب نشینی کرد، اما در سمت راست، کوین مگنوسن سعی کرد از او عبور کند.

او با لاستیک عقب راست پرز برخورد کرد و راننده مکزیکی با سرعت به موانع و سپس هر دو ماشین هاس برخورد کرد.

با وجود استحکام سلول محافظ و تسمه های چرخ، راننده ردبول توانست به سرعت از کابین خراب شده خارج شود، اما با پخش شدن قطعات در یک مسیر طولانی و با وقوع حادثه دیگری در Portier که در آن دو راننده آلپاین، پیر گسلی و استابان اوکون با هم برخورد کردند، مسابقه بلافاصله با پرچم قرمز متوقف شد.

بعداً به اوکون به دلیل برخورد با هم تیمی اش ۱۰ ثانیه پنالتی زمان داده شد که این جریمه در مسابقه بعدی در مونترال به جریمه ۵ رتبه ای روی خط استارت تبدیل خواهد شد.

پس از تقریباً ۴۵ دقیقه توقف، مسابقه با یک استارت ایستاده و با ترتیب قبلی از سر گرفته شد و ساینز خوش شانس بود که فرصت دیگری برای مسابقه پیدا کرد.

پرچم های قرمز همچنین فرصتی برای تعویض لاستیک فراهم کرد و با هدف یک دور طولانی تا خط پایان، چهار راننده جلو به لاستیک های Hard روی آوردند.

پشت سر آنها، جرج راسل و مکس ورشتپن که از لاستیک های Hard استفاده می کردند، برای شروع دوباره مجبور به استفاده از لاستیک های Medium شدند.

فرمول‌ یک موناکو 2024
فرمول‌ یک موناکو ۲۰۲۴

با خاموش شدن چراغ ها، همه گروه به طور تمیز شروع کردند و لکلرک پیشتاز شد و از سایر پیشتازان که به ترتیب استارت صف کشیده بودند، جلو افتاد.

به سرعت در پیشاپیش پیاستری، ساینز و نوریس ریتم ثابتی پیدا کرد. با این حال، در عقب تر، راسل به شدت لاستیک های Medium خود را مدیریت می کرد و به شش ثانیه پشت سر نوریس در رده چهارم قرار گرفت.

سرعت کم راننده مرسدس به این معنی بود که برای مک لارن، چشم انداز وسوسه انگیز ایجاد فاصله ای به اندازه کافی برای پیت استاپ و افتادن به رده های جلوتر به وجود آمد.

این به معنای آن بود که لکلرک شروع به مدیریت سرعت خود کرد و میدان را فشرده نگه داشت تا آنها را در دسترس راسل نگه دارد.

سپس مسابقه به یک بازی موش و گربه تبدیل شد، فراری ها مک لارن ها را به سمت راسل هدایت می کردند، در حالی که راننده مرسدس سعی می کرد لاستیک های خود را حفظ کند و ورشتپن را در خلیج نگه دارد.

در پایان دور ۵۱، لوئیس همیلتون از مرسدس که فاصله زیادی با یوکیتسونودا از ردبول داشت، از رده هفتم پیت استاپ کرد و در همان رده به مسابقه بازگشت.

این آزادی را به ردبول داد تا ورشتپن را پیت استاپ کند و پس از توقف ۲.۱ ثانیه ای برای لاستیک های Hard، او دوباره در رده ششم و جلوتر از همیلتون قرار گرفت.

با لاستیک های جدید، ورشتپن شروع به ثبت سریع ترین دورها کرد و به سرعت به راسل نزدیک شد و به اندازه کافی به راننده مرسدس نزدیک شد که او را از پاسخگویی به پیت استاپ بازدارد.

راسل مجبور شد به سرعت هلندی پاسخ دهد و این به نوبه خود پنجره را برای مک لارن برای استفاده از لاستیک های جدید و فشار احتمالی بر فراری ها در خط پایان بست.

لکلرک به حالت مدیریت مسابقه رفت و پس از ۷۸ دور، راننده فراری پرچم شطرنجی را تکان داد تا به اولین راننده مونگاسکی در عصر مسابقات تبدیل شود که در گرندپریکس خانه خود پیروز شود، هفت ثانیه جلوتر از پیاستری و ساینز که در رده سوم و درست پشت استرالیایی قرار گرفت.

نوریس در رده چهارم قرار گرفت و در پیشاپیش راسل، ورشتپن و همیلتون قرار گرفت، در حالی که تسونودا رده هشتم را به دست آورد.

در پشت آنها، الکس البون با کسب اولین امتیاز فصل برای ویلیامز در رده نهم قرار گرفت و گسلی پس از برخورد اولیه خود برای کسب رده دهم و کسب آخرین امتیاز مسابقه بازیابی کرد.

جدول فرمول‌ یک موناکو

ردهرانندهتیمدورزمانفاصله
۱چارلز لکلرکفراری۷۸۲:۲۳’۱۵.۵۵۴
۲اسکار پیاستریمک لارن/مرسدس۷۸۲:۲۳’۲۲.۷۰۶۷.۱۵۲
۳کارلوس ساینزفراری۷۸۲:۲۳’۲۳.۱۳۹۷.۵۸۵
۴لاندو نوریسمک لارن/مرسدس۷۸۲:۲۳’۲۴.۲۰۴۸.۶۵۰
۵جورج راسلمرسدس۷۸۲:۲۳’۲۸.۸۶۳۱۳.۳۰۹
۶مکس ورشتپنردبول/هوندا RBPT۷۸۲:۲۳’۲۹.۴۰۷۱۳.۸۵۳
۷لوئیس همیلتونمرسدس۷۸۲:۲۳’۳۰.۴۶۲۱۴.۹۰۸
۸یوکیتسونوداRB/هوندا RBPT۷۷۲:۲۳’۵۵.۰۴۱۱ دور /۳۹.۴۸۷

جدول رده‌بندی فرمول‌یک

ردهرانندهملیتتیمامتیاز
۱ماکس ورشتپنهلندردبول ریسینگ هوندا RBPT۱۶۹
۲چارلز لکلرکموناکوفراری۱۳۸
۳لاندو نوریسبریتانیامک لارن مرسدس۱۱۳
۴کارلوس ساینزاسپانیافراری۱۰۸
۵سرجیو پرزمکزیکردبول ریسینگ هوندا RBPT۱۰۷
۶اسکار پیاستریاسترالیامک لارن مرسدس۷۱
۷جورج راسلبریتانیامرسدس۵۴
۸لوئیس همیلتونبریتانیامرسدس۴۲
۹فرناندو آلونسواسپانیااستون مارتین آرامکو مرسدس۳۳
۱۰یوکیتسونوداژاپنRB هوندا RBPT۱۹
۱۱لنس استرولکانادااستون مارتین آرامکو مرسدس۱۱
۱۲اولیور برمنبریتانیافراری۶
۱۳نیکو هولکنبرگآلمانهاس فراری۶
۱۴دانیل ریکاردواسترالیاRB هوندا RBPT۵
۱۵الکساندر البونتایلندویلیامز مرسدس۲
۱۶استبان اوکونفرانسهآلپاین رنو۱
۱۷کوین مگنوسندانمارکهاس فراری۱
۱۸پیر گسلیفرانسهآلپاین رنو۱
۱۹ژو گوآنیوچینکک سائوبر فراری۰
۲۰والتری بوتاسفنلاندکک سائوبر فراری۰
۲۱لوگان سارجنتآمریکاویلیامز مرسدس۰

بیشتر بخوانید

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

گروه نویسندگان

تحریریه مجله ماشین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×