نسخه قابل چاپ ارسال به دوستان ذخیره
کد خبر: 64
زمان انتشار: 10 دی 1396 13:24:00

بالاخره بعد از گذشت چند ماه طلسم واردات خودرو شکسته شد

بعد از باز شدن ثبت سفارش خودرو ، قیمت ها کاهش می یابد یا افزایش‏؟
بالاخره بعد از گذشت چند ماه طلسم واردات خودرو شکسته شد

 یک کارشناس بازار خودروهای وارداتی ، از افزایش قیمت اتومبیل خبر داد و گفت: طی این مدت خودروها افزایش قیمت شدیدی را تجربه کردند به طوری که حتی افزایش قیمت برخی از اتومبیل ها  تا٢٠٠ میلیون تومان نیز بوده است .خیلی از افراد براین باور هستند که با باز شدن ثبت سفارش و ترخیص خودرو ها از گمرک ، بدلیل افزایش عرضه خودرو در بازار قطعا قیمت ها کاهش پیدا می کند و حباب قیمتی که طی این چند وقت بوجود آمده است بلافاصله شکسته خواهد شد ولی متاسفانه در شرایط فعلی  به همین سادگی نیست و احتمالا اینچنین نخواهد شد.

 سید مهیار قریشی در گفتگو با خبرنگار مجله ماشین در خصوص اوضاع بازار خودروهای وارداتی گفت: شاید این فرضیه درست باشد که با فرض ثابت بودن تعرفه ها (در صورت باز شدن ثبت سفارش ) برای ترخیص اتومبیلهای موجود در گمرک ، قیمتها کاهش پیدا خواهد کرد اما نباید انتظار داشت تا قیمتها به حالت اولیه برگردد زیرا حتی با فرض ثابت بودن تعرفه ، باز هم هزینه های ترخیص و تعداد گواهی اسقاط و خودرو فرسوده افزایش یافته است . نرخ دلار مبادله ای نیز طی چند ماه گذشته افزایش داشته و به حدود ٣٦٠٠ تومان رسیده است . بنابراین حقوق و عوارض گمرکی خودرو ها که مبنای محاسبه آن نرخ ارز میباشد نیز افزایش پیدا می کند . ضمن اینکه اکثر این خودرو ها بدلیل توقف چند ماهه در گمرک می بایست هزینه انبارداری چندین میلیونی پرداخت کنند که قطعا این مورد هم در افزایش قیمت نهایی تاثیر گذار خواهد بود .
از طرفی واردکنندگان قیمت امروز دلار را مد نظر قرار داده و حتی اگر اتومبیلهای خود را با نرخ ارز پایین تر در گذشته خریده باشند ولی مبنای محاسبه قیمت نهایی اتومبیل را نرخ ارز فعلی و حداقل چهار هزار و دویست تومانی در نظر میگیرند.
این کارشناس بازار خودرو و عضو ارشد هیات تحریریه مجله ماشین گفت: تغییرات قیمتی به شرطی است که تعرفه ها ثابت باشد و تغییر چندانی نکند وگرنه اگر قرار باشد تعرفه های اعلام شده اعمال شود باید منتظر قیمت های نجومی خودرو بود .
طبق دستورالعمل جدید واردات خودرو
 
تعرفه واردات خودرو با حجم موتور ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ سی‌سی از ۴۰ درصد به ۵۵ درصد
 
تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی از ۵۵ درصد به ۷۵ درصد
 
تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی‌سی نیز از ۵۵ درصد به ۹۵ درصد افزایش یافته است  و خودروهای با ارزش گمرکی بیش از ۴۰ هزار دلار نیز ممنوع اعلام شده است.
 
قطعا افزایش قیمت برای اتومبیلهای با ارزش بالای چهل هزار دلار بیشتر از قبل نیز خواهد بود 
قریشی تصریح کرد: شاید مثال شکسته شدن حباب قیمتی که این روزها تیتر مطالب  اکثر جراید و سایتها می باشد بیشتر شامل حال اتومبیلهایی زیر دو هزار سی سی مانند رنو تلیسمان شود که با حجم موتور١٦٠٠ سی سی در این مدت افزایش قیمت ٥٠ میلیون تومانی را تجربه کرده است.  
حتی در شرایطی که افزایش تعرفه شامل اتومبیلهای موجود در گمرک نشود نیز باز هم در دراز مدت افزایش قیمت خواهیم داشت و کاهش قیمت بازار مقطعی می باشد بنابراین اگر قصد خرید خودرو دارید و تاکنون اقدام نکرده اید این فاصله بهترین فرصت برای خرید اتومبیل می باشد .
وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی اکثر ماشین های موجود در گمرک از قبل توسط نمایندگی ها، پیش فروش شده اندگفت : تحویل مصرف کننده می شود و احتمالا وارد بازار نخواهد شد بنابراین در بازار مازاد عرضه چندانی نخواهیم داشت ضمن اینکه واردکنندگان نیز مطلع هستند که سری بعدی واردات خود را می بایست با تعرفه جدید و افزایش یافته وارد کنند بنابراین چندان تمایل به فروش خودرو با قیمت پایین ندارند بنابراین منتظر معجزه نباشید و اگر قصد خرید اتومبیل برای مصرف را دارید برای خرید اقدام کنید و این فرصت را از دست ندهید.
 
تصاویر
سید مهیار قریشی
OK
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
آدرس ايميل شما:
آدرس ايميل گيرندگان:
هر یک از ایمیل ها را در یک سطر وارد نمایید، حداکثر ۲۰ آدرس